Je li crni hljeb stvarno zdrav? Jeste ali…
Bijeli hljeb nije najzdraviji, ali niti integralni hljeb koji svakodnovno kupujemo nije zdrav kao što se smatra. Svijetli integralni hljeb naročito nije dobar izbor. On je napravljen od brašna koje je u cijelosti obrađeno i koje niti je zdravo niti će vas zasititi. Čak ni boja hljeba ništa ne govori o kvalitetu – obično se koriste slad kojim se bijeli hljeb samo oboji. Crni hljeb iz vaše kuhinje ili onaj koji nije obojen, zdraviji je jer sadrži više celuloznih vlakana, što je odlično za rad crijeva. On je može ostati svjež i nekoliko dana ali ako ga jedete samo radi zimskih kilograma, morate znati – razlika kalorijskih vrijednosti svih vrsta hljeba je mala.
Nešto slično je i sa šećerom. Bijeli šećer dobija se kao rezultat odstranjivanja neželjenih sastojaka iz smjese, nakon čega ostaju kristali. Jedan od tih sastojaka je melasa, sastojak koji smeđem šećeru daje boju. Obje vrste šećera su nezdrave – smeđi šećer nastaje tako što se šećeru odstranji melasa a zatim mu se doda oko 4% melase. Tako je smeđi sećer samo obojeni, rafinirani šećer, ali obogaćen melasom koja je puna hranjivih tvari.
Kada već na jutro govorimo o hrani u bojama, nezaobilazna tema je crna kafa. Mada se smatra za nezdrav napitak koji čak razvija ovisnost, kafa može biti korisna – ona je puna antioksidansa i stimuliše aktivnost mozga ali se, kao i sve ostalo, mora piti s mjerom… moja mjera je mlijeko.