Narandža, kao i svi citrusi, krije nevjerovatna svojstva. Antički grci su mitske zlatne jabuke, neki će reći narandže, koje je Heraklo krao za Euristeja i kojom je Erida započela Trojanski rat, smatrali voćem bogova. Još u 17. stoljeću Francuskinje su za bolji ten koristile svježi narandžinu koru i sok. Danas su njeni ekstrakti sastojak kozmetičkih artikala a sok skoro nezaobilazan dio obroka.
U Nepalu se narandža jede cijela, zajedno sa korom. To vam je neobično… a je li i kandirana kora narandže?
To je jednostavan desert. Za kandiranu koru narandže vam treba kora, naravno, šećer i voda. Kora narandže mora četiri dana biti u vodi ali je svaki dan morate, u dva navrata, staviti u novu, svježu vodu. Zatim je, nakon četiri dana, ocijedite, nasijecite Julienne, stavite u posudu i krenite kuhati. Kada voda zavri, kore morate ocijediti i nasuti vodu i to ponoviti 5-6 puta dok se ne skuhaju. Čim to obavite, stavite kore i šećer u posudu – mjera je 1:1, na 100 grama kore stavite 100 grama šećera, naspite vodu i ostavite neka se kuhaju 15-ak minuta.
Kada je ocijedite, obavezno je sakrijte neka se hladi…
Hvala autorici bloga milajedraga.blogspot.com
Narandža se kod nas, osim što se jede bez kore, svježa, radi arome koristi za salate i raznovrsne specijalitete. Sok od narandže se naročito slaže uz piletinu i teletinu. On je, naravno, fin sastojak za deserte kao što su mousse, souffle ili sorbet.
Toliko je načina za jesti narandže.