Biljna medicina se vijekovima praktikuje na svih sedam kontinenata, u te svrhe se koristi više stotina različitih biljaka, a među njima je svakako i lipa koju najčešće koristimo u obliku čaja.
Cvjetovi bilo koje vrste lipe se suše i od njih se prave razne mješavine čajeva. Najčešće su se koristili za liječenje gripe, prehlade ili problema sa probavom, ali novija istraživanja pokazuju da su njihova ljekovita svojstva puno veća.
Cvjetovi lipe sadrže mnoge prirodne komponente ili fitohemikalije koje su biološki veoma aktivne i zaslužne za većinu ljekovitih svojstava koje cvijeće lipe posjeduje. Neke od tih komponenata su antioksidanti, odnosno hemikalije poznate pod imenom flavonoidi među kojima se nalazi i kvercetin. Antioksidanti dokazano oslobađaju telo od slobodnih radikala, nestabilnih hemikalija koje se formiraju u koži kad smo previše izloženi sunčevoj svjetlosti ili u unutrašnjim organima ukoliko su izloženi toksinima iz okruženja.
S vremenom, slobodni radikali oštećuju tkivo DNK, povećavaju rizik od srčanih oboljenja, kancera ili drugih hroničnih bolesti. Mnoge komponente koje sadrži lipa uključujući i kvercetin kod ljudi izazivaju znojenje koje potpomaže eliminaciju toksina iz organizma, a pojedina ulja iz cvjetova imaju sedativno dejstvo.
Čaj od lipe se odavno već preporučuje onima koji pate od anksioznosti i kojima je preko potrebno opuštanje. Istraživanja sprovedena nad laboratorijskim životinjama pokazala su da su životinje puno opšutenije u lavirintu ako im se da ekstrakt cvijeta lipe, a potvrđeno je da ima blago sedativno dejstvo.
To što cvijeće lipe izaziva pojačano znojenje može da bude od koristi i ukoliko imate grip ili ste prehlađeni, kašljete i imate povišenu temperaturu. Lipov čaj može ublažiti i bolne membrane u ustima kao uostalom i bolno grlo. Za to su najviše zaslužni polisahardi, kompleksni šećeri koji se nalaze u cvjetovima lipe.
Iako se u većini slučajeva za čaj koriste cvjetovi, dokazano je da i sama kora drveta lipe ima ljekovita svojstva. Čaj od kore lipe se koristi za čišćenje jetre i bešike, a pospješuje i pročišćavanje cijelokupnog organizma pošto ima diuretska svojstva. U pojedinim slučajevima ovaj čaj može izavati i snižavanje krvnog pritiska.
Kad je lipa u pitanju tražite onu sušenu, u rinfuzi, a ne u filter vrećicama, a čaj napravite tako da jednu kašičicu sušenih cvetova lipe prelijete sa šoljom kipuće vode i ostavite da stoji 15-20 minuta. Pijte otprilike tri šolje čaja dnevno, po potrebi
Izvor: Lifepress magazin